Az MTA-SZTE Természettudomány Tanítása Kutatócsoport és a SZAB
Oktatáselméleti Munkabizottsága szervezésében kerül sor a
Gondolkodtató természettudomány-tanítás című online zárórendezvényre és
könyvsorozat-bemutatóra.

Időpont: 2021. szeptember 10. 15.00–17.00

A programon való részvétel előzetes regisztrációt nem igényel.

A rendezvény elérhetősége:

A 2021. augusztus 30. és szeptember 3. között a portugál University of Minho, Braga által megrendezett 14. European Science Education Research Association (ESERA) konferencián kutatócsoportunk előadással szerepelt:

Márió Tibor Nagy, Erzsébet Korom, Gábor Z. Orosz (2021): The relationship between epistemological beliefs and motivation to learn science among sixth graders

2021. augusztus 24-én kutatócsoportunk kémia munkacsoportja workshopot tartott Németh Veronika vezetésével a Magyar Kémikusok Egyesülete által szervezett XXVII. Kémiatanári Nyári Továbbképzésen az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemen Egerben, 60 kémiatanár részvételével. A workshop két részletben zajlott Gondolkodtató kémiatanítás címmel. A foglalkozás célja az volt, hogy megismertesse a tanárokkal a Gondolkodtató természettudomány-tanítás című módszertani könyvsorozatunk Kémia kötetét. A tanárok 2-3 fős csoportokban maguk is elvégeztek nyolc feladatot.

2021. június 8-án került megrendezésre az SZTE Természettudományi és Informatikai Kara által szervezett SZTE TTIK I. Nagyköveti Konferencia. Az online rendezvényen Korom Erzsébet tartott előadást A természettudományos gondolkodás fejlesztésének lehetőségei címmel.

A Kolozsvári Magyar Kémikusok Egyesületének felkérésére 2021. március 24-én Németh Veronika, kutatócsoportunk Kémia munkacsoportjának vezetője Gondolkodjunk kémiaórán (is)! címmel online előadást tartott kb. 150 fős hallgatóság számára. Többségében határon túli magyar kémiatanárok vettek részt az eseményen, de voltak anyaországiak is. Az előadás a pedagógiai szemléletváltáshoz és a módszertani megújuláshoz kívánt hozzájárulni, a gondolkodásfejlesztés fontosságára fókuszálva.

A Debreceni Egyetem szervezésében 2020. november 5–7. között megrendezett XX. Országos Neveléstudományi Konferencián kutatócsoportunk tagjai 2 előadással szerepeltek:

• Z. Orosz Gábor és Korom Erzsébet (2020): Természettudomány szakos tanárok episztemológiai nézeteinek vizsgálata
  • Z. Orosz Gábor és Korom Erzsébet (2020): A tudásról és a tudomány működéséről alkotott nézetek vizsgálata 11. évfolyamos diákok körében

A 2020. október 1-3. között online megrendezésre került 13. Képzés és Gyakorlat Nemzetközi Neveléstudományi Konferencián Bónus Lilla és Nagy Lászlóné Az oktatási céllal alkalmazott játékok szakirodalmi áttekintése című előadással szerepelt.

,

A 2016-ban Lovász László által indított Tantárgy-pedagógiai Kutatási Program kutatócsoport-vezetőinek javaslatára elismerésben részesültek a munkában részt vevő legkiemelkedőbb pedagógusok. Kutatócsoportunkból Csiszár Imre, a Természettudomány gyermekeknek munkacsoport vezetője, Hasznosi Tamásné, a Fizika munkacsoport tagja és Kissné Gere Ágnes, a Biológia munkacsoport tagja kapott elismerő oklevelet, amelyet Lovász Lászlótól, a Magyar Tudományos Akadémia elnökétől vettek át 2020. szeptember 4-én a Magyar Tudományos Akadémia Székházában.

A finn LUMA Centre szervezésében 2020. június 3–4. között a járványhelyzet miatt online megtartott Nemzetközi LUMAT szimpóziumon Z. Orosz Gábor tartott előadást:

• Z. Orosz, G. & Korom, E. (2020): Assessment of Hungarian preservice teachers’ beliefs about nature of science and scientific reasoning

A szimpózium témája a STEAM nevelés elősegítése volt.

,

Kissné Gera Ágnes, a Szegedi Arany János Általános Iskola intézményvezetője, kutatócsoportunk Biológia munkacsoportjának tagja a „Hogyan segíthetik a mérések az iskolai fejlesztő munkát? A természettudományos gondolkodás és a motiváció vizsgálatának intézményi szintű elemzése, hasznosítása” című pályamunkájával elnyerte az MTA 2020. évi Pedagógus Kutatói Pályadíját. Az elismerést Török Ádámtól, a Magyar Tudományos Akadémia főtitkárától vette át a Magyar Tudományos Akadémia Székházában.