Kutatási program

Az MTA-SZTE Természettudomány Tanítása Kutatócsoport 2016 szeptemberében alakult az MTA Tantárgy-pedagógiai Kutatási Programjának keretében, az SZTE BTK Oktatáselmélet Tanszékhez kapcsolódva. A kutatócsoport vezetője Korom Erzsébet tanszékvezető egyetemi docens. A kutatócsoport bemutatkozása az MTA honlapján is olvasható.

Az Oktatási segédanyagok kidolgozása a közoktatás és a tanárképzés számára című kutatásunk a természettudományos gondolkodás fejlesztésére irányul az általános és a középiskolai tanulmányok időszaka alatt, a természettudományos tantárgyak tananyagába ágyazott képességfejlesztés módszerét alkalmazva.

Célunk:

  • a gondolkodási képességek fejlődéséről és fejlesztési lehetőségeiről összegyűlt kutatási eredmények beépítése a tanítási gyakorlatba a tanároknak, tanárjelölteknek készült segédanyagok révén;
  • a gondolkodási képességek fejlesztésére alkalmas feladatok, foglalkozások kidolgozása, kipróbálása;
  • néhány alapvető gondolkodási képesség fejlesztésére irányuló program kidolgozása, kipróbálása, hatékonyságának vizsgálata;
  • a fejlesztés eredményességének mérését lehetővé tevő diagnosztikus mérőeszközök, illetve tanári és tanulói kérdőívek kidolgozása.

Kutatási eredményeink, módszertani anyagaink elősegíthetik a gondolkodásfejlesztés tudatosabb beépítését a tanítás menetébe. A kidolgozott feladatok, foglalkozástervek és a kipróbálások során készített esettanulmányok, óraelemzések beágyazhatók a tanárképzés pedagógiai-pszichológiai, illetve szakmódszertani kurzusainak tananyagába. A kisiskoláskori (6–12 év) természettudományos gondolkodásfejlesztés gyakorlata című 30 órás akkreditált pedagógus-továbbképzésünk és műhelymunkáink hozzájárulhatnak a gyakorló pedagógusok módszertani fejlődéséhez, segíthetik a szakmai kapcsolatok kialakulását, megerősödését.