Vegyszer- és kísérlet-adatbázis



A tanítás hatékonyságát jelentős mértékben befolyásolják a tanári munkát és a tanulási folyamatot támogató taneszközök, módszertani segédanyagok. Az iskolai tanulókísérletekhez és tanórán kívüli foglalkozásokhoz, szakkörökhöz szükséges vegyszerek beszerzése számos iskola számára nem egyszerűen megoldható feladat. Ehhez nyújt segítséget egy olyan, általunk fejlesztett adatbázis, amely egyrészt a közforgalomban elérhető, külön engedélyek nélkül, olcsón, változatos forrásokból beszerezhető vegyszerek listáját tartalmazza; másrészt olyan kísérleteket mutat be, amelyek részben ezekből az anyagokból kivitelezhetők. Az ingyenes adatbázis regisztráció után használható.

 

 

Regisztrált felhasználók az adatbázis Alapanyagok moduljában különféle szempontok alapján kereshetnek (termékek, összetevők, forgalmazók stb.). Az adatbázis Kísérletek részében hasonlóképpen kereshetünk (kísérletek, anyagcsoportok, fogalmak, jelenségek, eszközök, alkalmazási szintek, gondolkodási képességek stb.), valamint az itt található rekordokat szűrni is lehet a fogalmak, jelenségek, illetve gondolkodási képességek kategóriái alapján.

Az adatbázis nem pusztán az ismert, nyomtatott források digitalizációját és elektronikus források átemelését jelenti, hanem többek között olyan szemléletváltásra ösztönöz, amely eddig kevéssé volt jelen a kémiatanításban. Az egyik ilyen lehetséges szempont annak a bemutatása, hogy a mindennapi életben előforduló többkomponensű anyagokkal is szemléltethetünk kémiai fogalmakat, jelenségeket, ha kellő körültekintéssel járunk el.

Az általunk fejlesztett és folyamatosan bővülő vegyszer- és kísérlet-adatbázist a kémiaoktatás szereplőinek, gyakorló tanároknak, tanárjelölteknek és diákoknak egyaránt ajánljuk; iskolai és tanórán kívüli kísérletezéshez, tanuláshoz is alkalmazható. Az adatbázis használatához az útmutató a kutatócsoport honlapján található, az adatbázist bemutató írás a Gondolkodtató természettudomány-tanítás módszertani sorozat Kémia kötetében olvasható.

 

Szakmai megvalósító: Dr. Kovács Lajos

Programozó: Betyár Gábor

Szakmai közreműködők: Z. Orosz Gábor, Dr. Korom Erzsébet