Kémia munkacsoportunk az MTA Víznap – Street Science rendezvényen

Kutatócsoportunk kémiásai 2018. június 1-én bemutatkoztak a Magyar Tudományos Akadémia szervezésében Budapesten megrendezett MTA Víznap – Street Science rendezvényen. Becslések szerint több mint 1000 érdeklődő fiatal, zömében általános iskolás diák vett részt a vizes bemutatókon, és tekintette meg a kiállításokat az Akadémia épületében, illetve az épület előtt felállított standoknál.

Mi az alábbi, a tanulók aktív bevonását célzó, egyszerű és könnyen értelmezhető kísérletekkel igyekeztünk bemutatni a víz sokféle, olykor meglepő tulajdonságát, szerepét:

1. Különböző vizek ásványi anyag tartalmának összehasonlítása bepárlással
  2. A víz felületi feszültségének megváltozása detergensek hatására
  3. Vízben oldódó műanyagok
  4. Kristályvíz kimutatása rézgálicnál
  5. Kalcium és víz reakciója
  6. A víz mint reakcióközeg
  7. Hideg és meleg víz keveredése
  8. A víz felületi feszültségének bemutatása egy gézlap segítségével
  9. Papírkromatográfia víz segítségével
  10. Csillagszóró égése víz alatt vízbontással
  11. Szuminagasi-festés vízfelszínen
  12. Különböző élelmiszerfestékek keveredése olajban és szétválása vízben

Dr. Kovács Lajos (SZTE ÁOK) és Németh Veronika (SZTE TTIK) vezették a csoportot, rajtuk kívül részt vett a programban az SZTE TTIK teljes V. éves osztatlan kémiatanár évfolyam: Somogyi Zoltán, Szivós Ádám, Árgyelán János, Thier Viktória, Szabó Zsuzsanna, Juhász Ferenc.