2. Hidrokolloidok viselkedése: az ismeretlen keményítő
Szükséges anyagok és összetevőik:
Nincs a kísérlethez hozzárendelve kapcsolódó alapanyag és összetevő.
A keményítőgél furcsán viselkedik.
Anyagok: 125 cm3 kukoricakeményítő, 50 cm3 víz.
Eszközök: 2 db 600 cm3-es főzőpohár vagy műanyag tál, mérőhenger, üvegbot vagy spatula.
A kísérlet végrehajtása: A keményítőhöz lassú keverés közben adjuk hozzá a vizet, mindaddig, amíg homogén elegyet nem kapunk.
Tapasztalat: Öntsük át a másik edénybe: a gél lassan, de szabadon folyik. Próbáljuk ismét megkeverni, ekkor meglehetősen nagy ellenállást tapasztalunk. Öntsük a kezünkbe és gyúrjuk össze golyóvá. Mihelyt abbahagyjuk a gyúrást, az anyag szétfolyik a kezünk között. Mindez számtalan alkalommal ismételhető, mindaddig, míg ki nem szárad a gél.
Magyarázat: A keményítőgél szokatlan tulajdonságokkal rendelkezik, hirtelen fellépő erő hatására igen nagy ellenállást mutat, majd annak elmúltával ismét folyik. Ez az a dilatancia, amely az ún. nem-newtoni folyadékok egy részére jellemző. A jelenség oka a polimerláncok egymásba gabalyodása hirtelen erőhatásra, ill. annak megszűntével a láncok elcsúszása egymáson. Hasonlóan viselkedik a nedves homok is. A nem-newtoni folyadékok másik típusa az alkalmazott erő hatására lényegesen könnyebben folyik, ez az ún. tixotrópia, pl. festékek mutatják ezt a tulajdonságot. A ketchup az ún. Bingham-folyadékok közé tartozik, mert egy bizonyos erőhatás nélkül (pl. rázás) egyáltalán nem folyik, de onnantól kezdve lineárisan viselkedik. A newtoni folyadékok (pl. a víz) esetében az alkalmazott erővel szemben ébredő ellenállás szintén lineárisan változik, de nincs minimális erő, ami az elmozduláshoz szükséges lenne.
Biztonsági tudnivalók és hulladékkezelés: Ártalmatlan anyagokról van szó, vízzel hígítva a lefolyóba önthetjük a keményítőgélt.