86. A lefolyócső-tisztító anyagok működése

Szükséges eszközök: 
főzőpohár, gumikesztyű, hőmérő, védőszemüveg

Szükséges anyagok és összetevőik:

Nincs a kísérlethez hozzárendelve kapcsolódó alapanyag és összetevő.

Veszélyességi szint : 
CSL3
Javasolt kísérleti forma: 
tanári kísérlet
Tanulói szint: 
haladó
Leírása: 

Lefolyócső-tisztítás kémiai reakciókkal.

Anyagok: szilárd lefolyócső-tisztító készítmény [Szi-Ti (Klorid Zrt.) vagy a Chemität Kft. terméke], víz.

Eszközök: védőszemüveg, gumikesztyű, főzőpohár, hőmérő.

A kísérlet végrehajtása: Főzőpohárba helyezzünk egy hőmérőt, öntsünk bele a lefolyótisztítóból és adjunk hozzá kevés vizet, majd azonnal lépjünk hátra.

Tapasztalat: A víz hozzáadására az elegy elkezd melegedni, gáz képződik belőle, a hőmérséklet elérheti a 140 °C-ot.

Magyarázat: A legtöbb lefolyócső-tisztító anyag valamilyen erősen lúgos anyagot (nátrium- vagy kálium-hidroxidot) és rendszerint fémalumíniumot tartalmaz. Hatásuk többrétű: a lúg jelentős oldáshője elősegíti a zsíros szennyezők olvadását (a nátrium-hidroxid oldáshője - 44,51 kJ/mol); a lúgos közegben megtörténik a zsírok/olajok hidrolízise, amely vízoldható termékeket eredményez; az alumínium lúgos közegben hidrogént fejleszt az alábbi egyenlet szerint: 2 Al + 2 NaOH + 6 H2O = 2 Na[Al(OH)4] + 3 H2↑, amely a lerakódott szennyeződést lazítja. Számos termék tartalmaz nátrium-nitrátot is, amely a zsíradékok bakteriális lebontását könnyítik meg illetve a fejlődő hidrogénnel reagálnak az alábbi egyenlet szerint: NaNO3 + 4 H2 = NH3↑ + 2 H2O + NaOH.

Biztonsági tudnivalók és hulladékkezelés: Viseljünk védőszemüveget, gumikesztyűt! A kísérlet jelentős hőfejlődéssel jár, óvakodjunk a keletkező forró lúgos oldattól! A reakció lejátszódása után a kísérletben használt anyagok vízzel hígítva a lefolyóba önthetők.

A kísérlet letöltése PDF-ként: