Üveglapok közt mézcsepp, mi lesz belőle?
Szükséges anyagok és összetevőik:
Nincs a kísérlethez hozzárendelve kapcsolódó alapanyag és összetevő.
A méz nehezen folyó tulajdonságát felhasználva hópehelyhez, ágas-bogas fához hasonló alakzatok rajzolása üveglapok közé helyezett mézzel.
Anyagok: méz.
Eszközök: 2 db üveglap, kés, esetleg írásvetítő, vegyszereskanál, cseppentő.
A kísérlet végrehajtása: Tegyünk egy üveglapra kis vegyszereskanálnyi mézet, majd egy másik üveglapot úgy szorítsunk a laphoz, hogy a méz vékony réteget képezve szétterüljön. Ezután késsel kicsit emeljük meg a felső üveglap sarkát, és figyeljük meg a változást.
Tapasztalat: Ha az oldalak felől behatoló levegő a mézzel találkozik, ágas-bogas - fához hasonló - szimmetrikus mintázat rajzolódik ki.
Magyarázat: Ha két üveglap között nehezen folyó folyadékot (pl. mézet) tartunk, és a felső üveglap megemelésével levegőt juttatunk a méz fölé, akkor a méz és a levegő részecskéi között gyengébb a kölcsönhatás, mint a mézben lévő részecskék között, ezért a méz elágazó felületet alakít ki. A felületnek azon részei, amelyek kicsit jobban kidudorodnak a környezetüknél, gyorsabban fognak nőni, mint a környezetükben levő többi rész, ezért még jobban kidudorodnak. A jelenség a felület mentén egyszerre több helyen is lejátszódik, ez a bonyolult geometria magyarázata. Minél nagyobb a két, egymással érintkező anyag részecskéi közötti erőhatás nagyságának különbsége, annál gazdagabb mintázatot lehet kapni. Ezeket fraktáloknak is nevezzük. Megjegyzések: A fenti kísérlethez hasonlóan, felületek ragasztásakor vagy átlátszó ragasztószalag feltépésekor is meg lehet figyelni a szimmetrikus ágas-bogas mintázat kialakulását. A kísérlet eredménye szebben látszik, ha az üveglapokat írásvetítőre helyezzük, és alulról megvilágítjuk. A természetben nagyon sok fraktáljelenséget figyelhetünk meg (pl. hópelyhek).
Biztonsági tudnivalók és hulladékkezelés: A kísérlet elvégzése veszélytelen, de ügyelni kell arra, hogy a késsel senki se vágja meg magát.