fizikai változás

59. Minden anyagot megköt a zeolit?

A metilénkéket erősen megköti a zeolit, a metilvöröset gyengébben, így az lemosható róla.

Anyagok: zeolit (pl. macskaalomból), metilénkék 1%-os (m/v) vizes oldata, metilvörös 1%-os (m/v) vizes oldata, szűrőpapír, desztillált víz.

Eszközök:4 db 100 cm3-es főzőpohár, 2 db üvegbot, vegyszereskanál, 2 db tölcsér, szűrőállvány és szűrőkarika 2 tölcsér számára, 2 db cseppentő.

Üveglapok közt mézcsepp, mi lesz belőle?

A méz nehezen folyó tulajdonságát felhasználva hópehelyhez, ágas-bogas fához hasonló alakzatok rajzolása üveglapok közé helyezett mézzel.

Anyagok: méz.

Eszközök: 2 db üveglap, kés, esetleg írásvetítő, vegyszereskanál, cseppentő.

A kísérlet végrehajtása: Tegyünk egy üveglapra kis vegyszereskanálnyi mézet, majd egy másik üveglapot úgy szorítsunk a laphoz, hogy a méz vékony réteget képezve szétterüljön. Ezután késsel kicsit emeljük meg a felső üveglap sarkát, és figyeljük meg a változást.

44. Gázok és folyadékok összenyomhatósága

A gázok és a folyadékok különbözőképpen viselkednek nyomás hatására.

Anyagok: víz.

Eszközök: fecskendő, főzőpohár.

A kísérlet végrehajtása: a) Injekciós fecskendőbe a dugattyú mozgatásával szívjunk be levegőt, majd fogjuk be a nyílást, és nyomjuk össze a gázt! Figyeljük meg, hogy könnyen vagy nehezen megy-e. b) Szívjunk fel vizet a fecskendőbe, majd ujjunkkal fogjuk be a fecskendő nyílását, és próbáljuk összenyomni a vizet. Figyeljük meg, hogy könnyen vagy nehezen megy-e.

37. „Élet, erő, egészség”

Tejvizsgálatok.

Anyagok: friss tej, állott tej, savanyú tej, alkoholos alizarinoldat (1,2-dihidroxi-antrakinon), 0,1 mol/dm3 koncentrációjú ezüst-nitrát-oldat, 2 mol/dm3 koncentrációjú ammóniaoldat, Fehling I-oldat, Fehling II-oldat, benzin, 1%-os (m/v) nátrium-hidroxid-oldat, 1%-os (m/v) réz(II)-szulfát-oldat.

Eszközök: kémcsövek, csepegtetők, Bunsen-égő, kémcsőfogók, szűrőpapír, kémcsőbe való dugók.