42. Festett-e a vörösbor?
Szükséges anyagok és összetevőik:
Nincs a kísérlethez hozzárendelve kapcsolódó alapanyag és összetevő.
Festékanyagok szétválasztása papírkromatográfiával.
Anyagok: vörösbor, bodzalé, 10%-os (m/m) citromsavoldat, piros paprika, etanol, benzin, aceton.
Eszközök: 3 db kémcső, 3 db cseppentő, olló, 25 cm3-es főzőpohár, 2 db üvegbot (vagy hurkapálca), szűrőpapír.
A kísérlet végrehajtása:
a) Az egyik kémcsőbe öntsünk egy kevés vörösbort, a másikba pedig egy ujjnyi vörösbort és hozzá egy ujjnyi bodzalevet. A második kémcső tartalmát rázzuk össze. A kis főzőpohárba öntsünk annyi 10%-os (m/m) citromsavoldatot, hogy az kb. 3 mm magasságig legyen. Vágjunk ki kb. 8 cm hosszú és olyan széles csíkot a szűrőpapírból, hogy bele lehessen állítani a főzőpohárba. A szűrőpapír végétől kb. 1 cm-re húzzunk egy vonalat ceruzával, majd erre a vonalra egymástól távol csöppentsünk egy-egy cseppet a borból és a bodzával megfestett borból. A csík másik végét hajtsuk rá az üvegbotra úgy, hogy megtartsa azt, az alsó végét pedig úgy tegyük a főzőpohárba, hogy éppen elérje a citromsavoldat felszínét. Figyeljük meg és jegyezzük fel a változásokat kb. 5 percig.
b) Késhegynyi pirospaprikából készítünk 2-3 cm3 etanollal oldatot. Az a) pontban leírtak szerint készítsünk elő egy másik szűrőpapírcsíkot, a vonalra cseppentsünk egy csepp paprikaoldatot. A kis főzőpohárba öntsünk 2 cm3 benzint és 1 cm3 acetont. Helyezzük el a szűrőpapírcsíkot úgy, hogy éppen beleérjen a folyadékba. Mit tapasztalunk 5, 10 perc múlva?
Tapasztalat:
a) A tiszta vörösborból csak egy folt vándorol fölfelé, a vörösbor-bodzalé mintából két vörös folt jelenik meg egy idő múlva.
b) A folt elindul fölfelé, hamarosan csak a felső széle lesz piros, alatta csak sárga szín jelenik meg.
Magyarázat:
a) Kromatográfiás eljárással választjuk szét a bor és a bodza festékanyagát. A különböző méretű, illetve molekulatömegű festékmolekulák eltérő sebességgel mozognak az oldószerben (a futtató folyadékban). Az eljárás felfedezése Mihail Szemjonovics Cvet orosz botanikus nevéhez fűződik, aki az 1900-as évek elején a klorofil festékanyagait választotta szét kalcium-karbonáttal töltött csőben. Tehát ezzel az egyszerű eljárással eldönthető, hogy csak szőlőből készült-e a bor, vagy esetleg más, a címkén fel nem tűntetett festékanyagot is tartalmaz.
b) A piros paprika is többféle festékanyagot tartalmaz. Fekete filctollak festékanyagai is szétválaszthatók hasonló módon (a pirospaprika esetében leírt futtató elegy itt is használható.) Az anyagok szűrőpapírra való fölviteléhez kapilláris hiányában üres Rotring ceruza hegye (az a része, ahol íráskor a ceruzabél lenne) is használható, de vörösborból nagyon nehéz elegendő mennyiséget fölvinni. A pirospaprikás oldatból történő felcsöppentés helyett egyszerűen bele is lehet állítni a papírcsíkot az oldatba, majd utána áttéve a futtatóelegybe, szépen szétválik a festékanyag egy sárgább és egy pirosabb csíkra. A leglátványosabb eredményt azonban a filctollak foltjainak szétválasztása adja.
Biztonsági tudnivalók és hulladékkezelés: A benzin tűz- és robbanásveszélyes, ezért nyílt láng nem lehet a közelben. A b) kísérlet maradványait a szerves gyűjtőbe kell önteni.