33. Bűvészkedés három pohár „vízzel”
Szükséges anyagok és összetevőik:
Nincs a kísérlethez hozzárendelve kapcsolódó alapanyag és összetevő.
A kémhatás és a közömbösítés tanításához javasolt kísérlet.
Anyagok: víz, fenolftaleinoldat, 5%-os (m/m) nátrium-hidroxid-oldat, 5%-os (m/m) sósav.
Eszközök: 25, 50 és 100 cm3-es főzőpohár, üvegbot, 50 cm3-es mérőhenger.
A kísérlet végrehajtása: Készítsünk pontosan 5%-os (m/m) nátrium-hidroxid-oldatot és sósavat. Minden tanulónak (vagy csoportnak) készítsünk elő egy-egy 25, 50 és 100 cm3-es főzőpoharat. A 25 cm3-es pohárba öntsünk mérőhengerrel kimért 25 cm3 nátrium-hidroxid-oldatot. Az 50 cm3-es főzőpohárba öntsünk 25 cm3 vizet és cseppentsünk bele 2 csepp fenolftaleinoldatot. A harmadik főzőpohárba öntsünk 25 cm3 mérőhengerrel kimért sósavat. A tanulók kapnak mindhárom féléből 1-1 poharat az oldattal. Feladatuk: a 25 cm3-es pohár tartalmát az 50 cm3-esbe tölteni, majd keverés és megfigyelés után az így kapott folyadékelegyet a 100 cm3-es pohárba tölteni. A tapasztalatokat le kell jegyezniük, és kitalálni, hogy mi lehetett a poharakban.
Tapasztalat: A második pohárban a folyadékelegy rózsaszínre (lilásra) változik. A harmadik pohárban színtelen folyadék a végeredmény.
Magyarázat: Ha nem víz volt a poharakban, akkor mi lehetett? Az első és a második pohár egyikében lúgos kémhatású oldat volt, a másikban pedig fenolftalein. A sorrend mindegy. A harmadik pohárban savas kémhatású oldatból annyi volt, hogy közömbösítette a lúgot, és még feleslegben is maradt sav.
Biztonsági tudnivalók és hulladékkezelés: A kísérletben nem használunk a környezetre ártalmas vegyszert, így a harmadik pohár tartalma hígítás után kiönthető a lefolyóba.