9. Az elefánt fogkrémje
Szükséges anyagok és összetevőik:
-
Összetevők:
-
Összetevők:
Látványos habképződés.
Anyagok: 20 cm3 30%-os(v/v) hidrogén-peroxid-oldat; 5 cm3 2 mol/dm3-es vizes kálium-jodid oldat (1,7 g kálium-jodid 5 cm3 végtérfogatban feloldva); 4 cm3 folyékony mosószer; gyújtópálca; opcionálisan: egy csomag szárított élesztő 30 cm3 meleg vízben (legalább 30 másodpercig áztatva).
Eszközök: védőszemüveg; műanyag tálca; 500 cm3-es mérőhenger vagy Erlenmeyer-lombik; öngyújtó vagy gyufa.
A kísérlet végrehajtása: A műanyag tálcára helyezzük a mérőhengert, majd beleöntjük a hidrogén-peroxid-oldatot és hozzáadjuk a mosószert, végül a kálium-jodid-oldatot.
Tapasztalat: A reakció néhány másodperc alatt beindul, a gázfejlődés egyre hevesebb lesz és a mosószer hatására keletkező hab kifut az edényből. Ha a fejlődő, kezdetben sárgásbarna színű habba meggyújtott gyújtópálcát tartunk, az hevesen ég.
Magyarázat: A hidrogén-peroxid bomlását vízre és oxigénre (2 H2O2 = 2 H2O + O2↑) számos anyag katalizálja (vas(III)-, bromid-, kromát-, réz(II)-ionok, platinaháló, mangán-dioxid, vér, élesztő stb.), pl. a fenti kísérletben használt jodid-ionok az alábbi folyamatokban fejtik ki katalitikus hatásukat: (1) H2O2 + I- = OI- + H2O; (2) H2O2 + OI- = I- + H2O + O2↑. A reakcióban megjelenő sárgásbarna szín a jód jelenlétére utal, amely a hipojodit- és jodidionok mellékreakciójából származik: (3) OI- + I- + 2 H+ = I2 + H2O illetve a hidrogén-peroxid közvetlenül is jódot eredményez: (4) H2O2 + 2 H+ + 2 I- = 2 H2O + I2. A reakcióban keletkező oxigén jelenlétét parázsló gyújtópálcával mutathatjuk ki.
Biztonsági tudnivalók és hulladékkezelés: Viseljünk védőszemüveget a kísérlet során. A hidrogénperoxid-oldat ilyen koncentrációban veszélyes, a bőr kifehéríti, ha szembe kerül, alaposan mossuk ki vízzel. Hagyjuk a reakciót teljesen lezajlani és ekkor a reakcióelegyet a lefolyóba önthetjük.