41. Féldrágakövet készítünk, szokatlan tojásfestés

Szükséges eszközök: 
csipesz, főzőpohár, óraüveg, szűrőpapír, vatta, vegyszeres kanál

Szükséges anyagok és összetevőik:

Nincs a kísérlethez hozzárendelve kapcsolódó alapanyag és összetevő.

Veszélyességi szint : 
CSL2
Javasolt kísérleti forma: 
tanulói kísérlet
Tanulói szint: 
haladó
Tanulói feladatlap: 
Leírása: 

Egy márványdarabot malachittá alakítunk, egy tojást zöldre festünk.

Anyagok: réz(II)-szulfát, márványdarab (fehér), víz, aceton, tojáshéj (fehér).

Eszközök: 100 cm3-es főzőpohár, óraüveg, csipesz, vegyszeres kanál, vatta, szűrőpapír.

A kísérlet végrehajtása:

a) Készítsünk nagyon tömény (közel telített) réz(II)-szulfát oldatot. Egy 100 cm3-es főzőpohárba töltsünk ebből az oldatból kb. 2/3-részig, és tegyünk bele egy kis darab fehér márványt, úgy hogy azt teljesen lepje el az oldat. Fedjük le óraüveggel, és helyezzük egy nyugodt helyre. Néhány nap múlva vegyük ki a márványdarabot, öblítsük le vízzel és szárítsuk meg szűrőpapírral.
b) Végezzük el ugyanezt a kísérletet egy tojáshéjjal is. Ehhez használhatunk egy kis darabot is, de egy egész tojást is. Először zsírtalanítani kell a tojáshéjat acetonnal. Ehhez használjunk acetonba mártott vattát. Tegyük a tojáshéjat ebbe a tömény réz(II)-szulfát-oldatba, és tartsuk benne néhány napig.

Tapasztalat:
a) A márványdarab színe szép zöldre változik.
b) A tojáshéj zöld színű lesz.

Magyarázat:
a) és b) A márvány anyaga kalcium-karbonát, a tojáshéj fő komponense is ez. A réz(II)-szulfát hatására a márvány (és a tojáshéj) külső rétegében a Ca2+- és a Cu2+-ionok közötti ioncserés reakcióban bázisos réz(II)-karbonát (a zöld színű malachit) keletkezik: CaCO3(sz) + 2 CuSO4(aq) + 2 H2O(f) = CuCO3 · Cu(OH)2(sz) + CaSO4(sz) + H2SO4(aq). A reakcióban e mellett a kék színű azurit [2 CuCO3 · Cu(OH)2] is képződik. A malachit egy szép díszkő, amit karkötőkhöz, nyaklánchoz is szívesen alkalmaznak, gyakran golyó formára alakítják. A természetben jellegzetes zöldes-feketés színű sávok is találhatók benne, ez a réz(II)-oxidtól van. A rézből készült tetőkön, rézszobrokon képződő patina a malachittal azonos összetételű, de a savas eső hatására szulfátos is lehet. Ha az oldatba párhuzamosan egy kvarcdarabot (SiO2) is teszünk, tapasztalhatjuk, hogy azzal nem történik reakció.

Biztonsági tudnivalók és hulladékkezelés: A rézfémsók mérgezőek és környezetszennyezőek. A hulladékot nehézfémgyűjtőben kell gyűjteni. A rézsóval festett tojást tilos érkezési célra használni.

A kísérlet letöltése PDF-ként: