hidrogén és vegyületei

104. Márványozás vízfelszínen

Fessünk a víz felszínére!

Anyagok: víz, Marabu Easy marble márványozó festékek (beszerezhetők művészellátó boltokból), papírlapok (famentes rajzlap, de akár egyszerű fénymásolópapír is alkalmas), háztartási törlőpapír.

Eszközök: nagyméretű tál vagy műanyag doboz (amibe belefér a festeni kívánt papírlap), gumikesztyű (elhagyható, csak a festékek miatt).

102. A víz felületi feszültségének bemutatása

Kifolyik-e a víz a pohárból?

Anyagok: víz.

Eszközök: 1 db pohár, gézlap, gumigyűrű, írásvetítő fóliából kivágott korong (amely a pohár átmérőjénél nagyobb).

A kísérlet végrehajtása: Öntsünk tele egy poharat vízzel, helyezzünk a tetejére egy gézlapot, amit gumigyűrűvel rögzítünk (ha szükséges, a gézlap rögzítése után még pótolhatjuk a vizet). A fóliakorongot helyezzük a gézlappal letakart pohár tetejére és a kezünkkel leszorítva fordítsuk fel, majd távolítsuk el a fóliakorongot.

59. Minden anyagot megköt a zeolit?

A metilénkéket erősen megköti a zeolit, a metilvöröset gyengébben, így az lemosható róla.

Anyagok: zeolit (pl. macskaalomból), metilénkék 1%-os (m/v) vizes oldata, metilvörös 1%-os (m/v) vizes oldata, szűrőpapír, desztillált víz.

Eszközök:4 db 100 cm3-es főzőpohár, 2 db üvegbot, vegyszereskanál, 2 db tölcsér, szűrőállvány és szűrőkarika 2 tölcsér számára, 2 db cseppentő.

53. Miből áll a víz?

A vizet alkotó elemek jelenlétét egyszerű módszerrel kimutathatjuk.

Anyagok: 200 cm3 0,1 mol/dm3-es nátrium-szulfát-oldat.

Eszközök: átlátszó műanyag pohár, 2 db rajzszög, 9 V-os elem.

A kísérlet végrehajtása: A pohár aljába kívülről szúrjuk bele a két rajzszöget olyan távolságra, mint a 9 V-os elem pólusai (a rajzszögek ne érjenek össze!). Öntsünk a pohárba a nátrium-szulfát-oldatból, majd érintsük a 9 V-os elem pólusait a rajzszögekhez.

99. Jódóra

Briggs-Rauscher-féle oszcilláló reakció

Anyagok: 3 cm3 0,2 mol/dm3 koncentrációjú mangán(II)-szulfát-oldat, 5 cm3 1 mol/dm3 koncentrációjú malonsav-oldat, 5 cm3 1 mol/dm3 koncentrációjú kénsav-oldat, 14 cm3 30 (m/m)%-os hidrogén-peroxid-oldat, 0,5 cm3 keményítő-oldat, 40 cm3 desztillált víz, 67 cm3 0,1 mol/dm3 koncentrációjú kálium-jodát-oldat.

86. A lefolyócső-tisztító anyagok működése

Lefolyócső-tisztítás kémiai reakciókkal.

Anyagok: szilárd lefolyócső-tisztító készítmény [Szi-Ti (Klorid Zrt.) vagy a Chemität Kft. terméke], víz.

Eszközök: védőszemüveg, gumikesztyű, főzőpohár, hőmérő.

A kísérlet végrehajtása: Főzőpohárba helyezzünk egy hőmérőt, öntsünk bele a lefolyótisztítóból és adjunk hozzá kevés vizet, majd azonnal lépjünk hátra.

Tapasztalat: A víz hozzáadására az elegy elkezd melegedni, gáz képződik belőle, a hőmérséklet elérheti a 140 °C-ot.