Oxigén a mosószerből
Szükséges anyagok és összetevőik:
Nincs a kísérlethez hozzárendelve kapcsolódó alapanyag és összetevő.
Az ún. oximosószerből (mosóporból) hevítéssel oxigént állítunk elő.
Anyagok: nátrium-perkabonát-tartalmú oximosószer (por alakú), gyújtópálca.
Eszközök: kémcső, kémcsőfogó, Bunsen-égő vagy borszeszégő, vegyszereskanál.
A kísérlet végrehajtása: 3-4 vegyszereskanálnyi oximosószert töltsünk egy kémcsőbe. Melegítsük erősen a kémcsövet, majd megfelelő idő múlva tartsunk parázsló gyújtópálcát a kémcső nyílásához.
Tapasztalat: A parázsló gyújtópálca meggyullad, ezzel jelezve, hogy oxigén fejlődött.
Magyarázat: Az oximosószerek hatóanyaga a nátrium-karbonát-peroxohidrát (nátrium-perkarbonát, Na2CO3 · 1,5 H2O2). Ez az anyag hevítéskor oxigénre, nátrium-karbonátra és vízre bomlik: 4 Na2CO3 · 1,5 H2O2 = 4 Na2CO3 + 6 H2O + 3 O2. Megjegyzések: nátrium-perkarbonáttal egyszerűen állíthatunk elő oxigént a szokásosan használt, olykor veszélyes anyagok felhasználása helyett (HgO, KMnO4). Bizonyos mosóporok tenzideket is tartalmaznak. Ezek nem alkalmasak az oxigénfejlesztésre. A megfelelő típust a csomagoláson feltüntetett összetételből állapíthatjuk meg. A terméknek legalább 30% oxigéntartalmú fehérítőszert kell tartalmaznia. A kísérlethez tiszta nátrium-perkarbonát is használható. Mosáskor a nátrium-perkarbonát vízben oldva nátrium-karbonátra és hidrogén-peroxidra bomlik: 2 Na2CO3 · 1,5 H2O2 = 2 Na2CO3 + 3 H2O2. Ez utóbbi vízre és oxigénre bomlik, és így fejti ki a színtelenítő hatást.
Biztonsági tudnivalók és hulladékkezelés: A kísérletben szereplő anyagok nem veszélyesek, de a melegítéskor természetesen be kell tartani a vonatkozó tűz- és balesetvédelmi szabályokat.