34. Égetett mész reakciója vízzel
Szükséges anyagok és összetevőik:
Nincs a kísérlethez hozzárendelve kapcsolódó alapanyag és összetevő.
Építőanyagok, a kémiai reakciók energiaviszonyai.
Anyagok: víz, kalcium-oxid (égetett mész).
Eszközök: konzervdoboz, hőmérő, 50 cm3-es beosztásos főzőpohár, vegyszeres kanál, védőszemüveg.
A kísérlet végrehajtása: Tegyünk üres konzervdobozba néhány (kb. 2-3) kanálnyi égetett meszet. Helyezzük a hőmérőt az edénybe, mérjük meg az égetett mész hőmérsékletét, majd lassan, óvatosan öntsünk az égetett mészre kb. 20 cm3 vizet, és időközönként többször olvassuk le a hőmérőt. Figyeljük meg, hogy hogyan változik a keverék hőmérséklete.
Tapasztalat: Azt tapasztaljuk, hogy a keverék hőmérséklete rohamosan emelkedik.
Magyarázat: A végbement reakció hőtermelő (exoterm) folyamat: CaO + H2O = Ca(OH)2 ΔH = -65.21 kJ/mol. A reakció során felszabaduló hő melegíti fel a rendszert. Egy bizánci építész, Kallinikosz Kr. e. 650-ben felfedezte, hogy ha kőolajból és égetett mészből álló keverék vízzel érintkezik, akkor azonnal lángra kap, és vízzel nem lehet eloltani. A puskapor feltalálásáig ez maradt a tengeri hadviselésben és a várak ostromában az egyik legfélelmetesebb fegyver. Úgy készült, hogy agyagkorsókat töltöttek meg kőolajjal és égetett mésszel. Vízbe dobva a kalcium-oxid vízzel való reakciója során keletkezett hő meggyújtotta a kőolajat, amely lobogva égett. Ezt az elegyet görögtűznek (vagy bizánci tűznek) nevezték, a pontos összetétele a mai napig vita tárgyát képezi, de valószínűsíthető, hogy égetett mész és kőolaj lehettek a fő összetevők.
Biztonsági tudnivalók és hulladékkezelés: Vigyázzunk arra, hogy a keletkezett oltott mész forró és maró hatású, így komoly sérüléseket okozhat. Ne hajoljunk a pohár fölé, mert a forró lúg kifröccsenhet és ennek következménye például súlyos szemsérülés is lehet. Védőszemüveg használata kötelező!