Tavasszal a fák kizöldülnek

Szükséges eszközök: 
főzőpohár, ecset, papírlap, hajszárító

Szükséges anyagok és összetevőik:

Nincs a kísérlethez hozzárendelve kapcsolódó alapanyag és összetevő.

Veszélyességi szint : 
CSL2
Javasolt kísérleti forma: 
tanulói kísérlet
Tanulói szint: 
kezdő
Leírása: 

Színváltozás vízvesztés hatására. A vízburokkal körülvett kobaltionok rózsaszínűek, a vízburok nélküliek kékek.

Anyagok: vas(III)-klorid- (1 mol/dm3) és kobalt(II)-klorid- (1 mol/dm3) oldatok 1:1 térfogatarányú elegye, barna ceruza vagy zsírkréta.

Eszközök: 100 cm3-es főzőpohár, ecset, papírlap, hajszárító.

A kísérlet végrehajtása: Rajzoljunk a papírlapra barna ceruzával vagy zsírkrétával egy vastagabb fatörzset. Mártsuk az ecsetet az oldatelegybe és fessünk lombkoronát a papírra rajzolt fatörzs fölé. Figyeljük meg a lombkorona színét. Ezután melegítsük a rajzot hajszárítóval és figyeljük meg a színváltozást.

Tapasztalat: A lombkorona barnássárga színű, mintha őszi lomb lenne. Néhány perces melegítés hatására "kitavaszodik", a lombkorona színe zöldre változik.

Magyarázat: A vízburokkal körülvett (hidratált) vas(III)-ionok színe sárgásbarna, a vízburokkal körülvett (hidratált) kobalt(II)-ionoké rózsaszín. A vízburok (hidrátburok) nélküli kobaltionoké kék. A keverékoldat és így a nedves lombkorona színe is barnásvörös. Melegítés hatására a vízburokkal körülvett (hidratált) kobaltionok vízvesztése megy végbe, és az így kialakult kék szín a vas(III)-ionok sárgásbarna színével együtt zöld színt ad. Megjegyzések: A kísérlet a kristályvíztartalmú sók tanulásakor, a vízvesztés és a szín kapcsolatára (tágabb értelemben pedig az összetétel, illetve a szerkezet és a tulajdonságok közötti összefüggések demonstrálásra) mutatható be. Érdekesebb, mintha csak kristályvíztartalmú réz(II)-szulfátot, vagy kobalt-kloridot hevítenénk. A vízburokkal körülvett (hidratált) és vízburok nélküli ionok színkülönbségének magyarázatához is felhasználható. Ezt a kísérletet először Paracelsus mutatta be, elkápráztatva a korabeli szalonok közönségét.

Biztonsági tudnivalók és hulladékkezelés: A kísérlet elvégzése veszélytelen, de a maradék oldatot (a mérgező fémmaradványok miatt) tilos a lefolyóba önteni, gyűjtő edénybe kell elhelyezni. Legjobb azonban, ha egy zárt edényben eltesszük a következő felhasználásig. Vigyázzunk az elektromos hajszárító használatára.

A kísérlet letöltése PDF-ként: