A réz szinproporciója

Szükséges eszközök: 
Erlenmeyer-lombik, dugó, mérőhenger, mérleg

Szükséges anyagok és összetevőik:

Nincs a kísérlethez hozzárendelve kapcsolódó alapanyag és összetevő.

Veszélyességi szint : 
CSL2
Javasolt kísérleti forma: 
tanulói kísérlet
Tanulói szint: 
haladó
Leírása: 

A rézsók látványos színváltozása levegő távollétében és jelenlétében.

Anyagok: réz(II)-szulfát-pentahidrát, tiszta felületű rézdrót, ammóniaoldat, desztillált víz.

Eszközök: 200 cm3-es Erlenmeyer-lombik, dugó, 100 cm3-es mérőhenger, mérleg.

A kísérlet végrehajtása: 90 cm3 desztillált vízben oldjunk fel 0,25 g kristályos réz(II)-szulfát-pentahidrátot. Töltsük az oldatot az Erlenmeyer-lombikba, tegyünk bele egy 10 g-os rézdrótot és adjunk hozzá 15 cm3 tömény ammóniaoldatot, zárjuk le a lombikot légmentesen. Hagyjuk állni és időnként nézzük meg az oldat színét.

Tapasztalat: Az oldat kezdeti mélykék színe kb. egy óra múlva világoskék lesz, újabb egy óra után színtelen. Ha a dugót kivesszük és az oldatot összerázzuk, az oldat ismét megkékül.

Magyarázat: A kiindulási oldat mélykék színű az alábbi komplexképződési reakció miatt: Cu2+ + 4 NH3 ⇄ [Cu(NH3)4]2+. A réz(II)ionok és az elemi réz között szinproporció megy végbe: Cu2+ + Cu = 2 Cu+. A réz(I) ion színtelen ammóniakomplexet képez, [Cu(NH3)4]+, ez azonban levegőn nem stabil és visszaoxidálódik a kék színű réz(II)-komplex-szé: 4 [Cu(NH3)4]+ (színtelen) + O2 + 2 H2O = 4 [Cu(NH3)4]2+ (mélykék) + 4 OH-.

Biztonsági tudnivalók és hulladékkezelés: A tömény ammóniaoldat gőze ingerlő, fülkében vagy a szabad levegőn dolgozzunk vele. A kísérlet végrehajtása után az oldatot vízzel hígítva a lefolyóba önthetjük.

A kísérlet letöltése PDF-ként: