Csillogó sün
Szükséges anyagok és összetevőik:
Nincs a kísérlethez hozzárendelve kapcsolódó alapanyag és összetevő.
A szemünk előtt növekvő sün.
Anyagok: 5,6 g ón(II)-klorid, 16 cm3 koncentrált sósav, desztillált víz, cinkdarab.
Eszközök: cm3-es főzőpohár, Bunsen- vagy borszeszégő, vasháromláb, drótháló, cérna, üvegbot.
A kísérlet végrehajtása: Az ón(II)-kloridot szórjuk a főzőpohárba, öntsük hozzá a sósavat, forraljuk fel és kihűlés után desztillált vízzel öntsük fel 100 cm3-re. Egy cinkdarabkát erősítsünk cérnára, erősítsük az üvegbotra és lógassuk az ón(II)-klorid oldatába.
Tapasztalat: A cink felületén azonnal csillogó kristályok növekedése indul meg, a tű alakú, csillogó kristályok 10-15 perc alatt 1,5-2 cm-re is megnőhetnek. Hosszab idő elteltével a kiváló fém szivacsos szerkezetűvé válik. A jelenség szemmel látható, de egy makrolencsével ellátott fényképezőgéppel, videokamerával, telefonnal vagy mikroszkóppal még látványosabban szemléltethető.
Magyarázat: A Zn/Zn2+ rendszer standardpotenciálja -0,76 V, míg az Sn/Sn2+ rendszeré -0,14 V, ezért a cink képes redukálni a ón(II)-ionokat elemi ónná: Zn + Sn2+ = Zn2+ + Sn.
Biztonsági tudnivalók és hulladékkezelés: A koncentrált sósavval óvatosan dolgozzunk, az oldatkészítést fülkében végezzük. A visszamaradó oldatot és cinkdarabot tegyük félre egy következő kísérlethez, a kiváló ónt a fémhulladékok között gyűjtsük.