94. Rézpénzből "ezüstpénz"

Szükséges eszközök: 
csipesz, dörzspapír, főzőpohár, papírzsebkendő

Szükséges anyagok és összetevőik:

Nincs a kísérlethez hozzárendelve kapcsolódó alapanyag és összetevő.

Veszélyességi szint : 
CSL2
Javasolt kísérleti forma: 
tanulói kísérlet
Tanulói szint: 
középhaladó
Leírása: 

Alkímia fémekkel.

Anyagok: higany(II)-nitrát oldat, desztillált víz, 2 db ötforintos érme.

Eszközök: dörzspapír, főzőpohár, csipesz, papírzsebkendő.

A kísérlet végrehajtása: Készítsünk telített higany(II)-nitrát oldat-oldatot, helyezzük bele a dörzspapírral megtisztított érmék egyikét (a másikat összehasonlítás céljából hagyjuk változatlanul). Néhány perc után az érmét csipesszel vegyük ki, itassuk le és papírzsebkendővel dörzsöljük át.

Tapasztalat: Az érme felületén rövid idő után szürkés bevonat képződik, papírzsebkendővel átdörzsölve csillogó "ezüstpénzt" kapunk. Ez a bevonat néhány nap után eltűnik és ismét az érme eredeti színe látható. Ezt a folyamatot melegítéssel gyorsíthatjuk, de ezt csak fülke alatt végezhetjük.

Magyarázat: A Cu/Cu2+ rendszer standardpotenciálja +0,337 V, a Hg/Hg2+ rendszeré +0,85 V, így a réz képes a higany(II)-ionokat elemi higannyá redukálni: Cu + Hg2+ = Cu2+ + Hg. A higanyról köztudott, hogy könnyen képez fémekkel amalgámokat, ebben az esetben is ezt látjuk: a kiváló higany a réztartalmű érme felületén egy csillogó amalgámot képez, ami a dörzsölés hatására tűnik elő.

Biztonsági tudnivalók és hulladékkezelés: A higanyvegyületek mérgezőek. A visszamaradó oldatot további kísérletekhez felhasználhatjuk ill. később a veszélyes fémsó-hulladékok között gyűjtsük. A higannyal bevont érmét hagyjuk jól szellőző helyen, amíg a higanybevonat el nem szublimál.

A kísérlet letöltése PDF-ként: