60. Mivel van jódozva a jódozott só?

Szükséges eszközök: 
cseppentő, főzőpohár, kémcső, üvegbot, vegyszeres kanál

Szükséges anyagok és összetevőik:

Nincs a kísérlethez hozzárendelve kapcsolódó alapanyag és összetevő.

Veszélyességi szint : 
CSL2
Javasolt kísérleti forma: 
tanulói kísérlet
Tanulói szint: 
kezdő
Tanulói feladatlap: 
Leírása: 

Kimutatjuk, hogy a jódozott asztali sóban rendszerint jodát formában van a jód.

Anyagok: kálium-jodid, 25%-os (m/v) sósav, 0,2%-os (m/v) keményítőoldat, jódozott asztali só, desztillált víz.

Eszközök: főzőpohár vagy kémcső, vegyszereskanál, üvegbot, cseppentő.

A kísérlet végrehajtása: Oldjunk fel 10 cm3 vízben egy vegyszereskanálnyi jódozott asztali sót. Adjunk hozzá 1-2 cm3 keményítőoldatot és 3 csepp sósavat. Végül tegyünk hozzá néhány kristály kálium-jodidot. Keverjük jól össze a reakcióelegyet. Figyeljük meg az oldat színét.

Tapasztalat: A vizsgált anyag esetleg megkékül.

Magyarázat: A konyhasó jodáttartalmát a reakcióban kék elszíneződés jelzi. A jodid és a jodát között savas közegben a következő reakció játszódik le: KIO3 + 5 KI + 6 HCl = 3 I2 + 6 KCl + 3 H2O. A jód a keményítővel kék színű komplexet ad. Amennyiben a konyhasó nincs jódozva, vagy kálium-jodiddal van jódozva, nincs színreakció. Megjegyzések: A jód az élelmezésben esszenciális nyomelem. Általában jódhiányos a táplálkozás, ezért gyakran adagolnak az étkezési konyhasóhoz jódot jodát formájában. Ezt a konyhasó csomagolásán feltüntetik. A jódozott konyhasóban rendszerint nem kálium-jodid, hanem kálium-jodát van. A kálium-jodid ugyanis idővel megbarnulhat a kiváló jódtól (mivel a környezetében lévő oxidálószerek hatására könnyen oxidálódik), és ez rontaná az élelmiszer élvezeti értékét. Amennyiben a jódozott só kálium-jodiddal van adalékolva, a fenti reakció szerint a kék elszíneződés elmarad. Ez esetben viszont kálium-jodáttal mutatható ki a jodidtartalom.Célszerű a kísérletet nem jódozott konyhasóval is elvégezni (vakpróba). Az ilyen anyag egyik módon sem mutat reakciót. Ennek kapcsán bevezethető (a természettudományos vizsgálatok során fontos) kontrollkísérlet fogalma. A keményítőoldatot frissen kell készíteni.

Biztonsági tudnivalók és hulladékkezelés: A 25(m/v)%-os sósav erősen maró hatású, ezért célszerű, ha csak a tanár használja a tanulókísérletnél is. A kísérletben szereplő többi anyag nem veszélyes.

A kísérlet letöltése PDF-ként: